Otázka, ktorú od vás dostávam najčastejšie je práve to, čím fotím, akú techniku najčastejšie používam a aké sú moje najobľúbenejšie objektívy. Tak som sa rozhodla, že vám to dám všetko dokopy a k niektorým fotokamošom sa vyjadrím v tomto blogu. 🙂

Tu to všetko máme. 95% z týchto mašiniek mám so sebou v kufri auta vždy, keď idem fotiť. To, čo sa bude skrývať po ruke v ruksaku už závisí od konkrétneho typu fotenia. Ak sa vám zdá, že je toho veľa, tak skôr razím politiku minima vecí a väčšej flexibility. Človek sa tak viac ako na vhodnú techniku môže sústrediť na emócie a reagovať okamžite. Niekedy je však nevyhnutné vytiahnuť zo zázračného mecha niečo, čo v náročnejších podmienkach uľahčí situáciu.

2x Canon 5D Mark III

+ Sigma 35mm 1.4

+ Sigma 85mm 1.4

Mark Trojky od Canonu používam dve. Na svadbe ich mám zavesené na popruhoch od majstra Daniela Kaplavku. Dôvodom je to, že používam dva pevné objektívy (bez zoomu), čo znamená, že ak chcem fotiť niečo, čo je odomňa ďalej, tak si chytím foťák z jedného pleca s 85kou a ak znovu potrebujem širší záber, tak idem späť na 35ku.

Pakistan

V priemere fotím objektívom

35mm (90% času)

85mm (10% času).

Odfotené 85kou
Odfotené 35kou

85mm od Sigmy ale úprimne kvôli jej väčšej váhe neodporúčam. Ak potrebujete toto ohnisko, určite choďte po Canone. Ja som kúpu oľutovala po prvých dvoch hodinách fotenia.

K telám mám 4 batérie, battery grip a 4 nabíjačky. Pri cestovaní používam dvojitú nabíjačku, ktorá mi napríklad cez noc nabije 2 baterky naraz.

Battery grip používam iba chvíľku, ale cítim sa pohodlnejšie, keď viem, že minimálne pri hlavnom fotoaparáte, na ktorom mám 35ku, stav batérie nemusím riešiť.

Zrkadlovo zapisujem fotky na SD kartu aj CF kartu. Do notebooku ich vkladám pomocou tejto čítačky. Mám pocit, že je to niekoľkrát rýchlejšie ako cez kábel.

Fujifilm X100F

tento malý, milý a hlavne šikovný retro foťáčik mám pri sebe úplne vždy. Okrem pracovných zákazok ho používam stále – výlety, doma, oslavy, chaty, bežné dni.

Tieto fotky sú napríklad odfotené na Fujinku. 🙂

Najväčšou výhodou je, že tým, že je naozaj malinký a mám ho stále pri sebe v kabelke, tak môžem zachytiť aj takéto náhodné momenty. Ak by som aj náhodou mala so sebou fotoruksak, tak vytiahnuť zrkadlovku určite nestihnem. 🙂

NATIONAL GEOGRAPHIC NG W5071 DSLR CAMERA RUCKSACK

bola láska na prvý pohľad. Mám ho na chrbte skoro nonstop. Milujem jeho detaily (mapy, kompasy) a hlavne množstvo bočných vreciek, vďaka ktorým viem skoro zdvojnásobiť jeho skutočný objem. Väčšinou nemám problém sa do neho aj s technikou zbaliť na 3/4dňové tripy.

Na ceste z pozorovania plameniakov, Spojené Arabské Emiráty
Florencia

Apple MacBook Pro 13″ Touch Bar 16GB/512GB/Silver

Do MacBooku som investovala rovno z mojej prvej naozajstnej výplaty. Ešte skôr ako do poriadneho fotoaparátu a úprimne je to jedna z mála materiálnych vecí, ktorú si neviem predstaviť, že by som nahradila.

Pred rokom som ho „upgrejdla“ za kus s väčšou pamäťou a 16GB ramkou a všetko ide ako má. 🙂 Myslím, že jeden z dôvodov, prečo prežil aj to, že sa v istých momentoch válal na púšti alebo v Himalájoch, je práve tento obal, odporúčam.

Diaľková spúšť Hähnel Capture

Jeho hlavné využitie je na diaľkové odpaľovanie blesku do 100m, preto som si ho kúpila aj ja. Častejšie ho ale využívam ako obyčajný diaľkový ovládač pri cestovaní.

Oproti tomuto ovľádaču , ktorý som používala predtým, Hahnel reaguje lepšie aj cez prekážky. Plus, predchádzajúci ovládač mal dosah len 5m, oproti súčasným 100m. 🙂

Odrazky

Odrazky sú jedna z vecí, ktoré síce mám, ale používam úplne minimálne. Väčšinou ostanú takto opreté niekde obďaleč a nestíhajú za nami behať. 🙂

Tým, že väčšinou fotím s pármi a tým pádom potrebujem odrazku väčšiu , tak som schopná ju využívať iba za pomoci asistenta. Každopádne, držím palce pri jej skladaní. Zo začiatku je to mordor.

Zenit, Rolleiflex

Analógy, polaroidy sú moja slabosť. Milujem atmosféru z ich výstupu aj proces. Doma sa mi hromadí už celkom veľká zbierka, ktorú dúfam práve v tomto pomalšom období začnem využívať a budem vám potom k nim môcť povedať aj ukázať viac.

Ďalšie …

Blesk: Canon Speedlite 580EX II

WD Elements Portable 4TB – dokopy teraz zálohujem viac ako 12TB – všetko dvojito

Foto tlačiareň Epson L805 už ma nebavilo každotýždenné objednávanie a čakanie, tak teraz tlačím pohodlne doma cez wifi 🙂
Statív HAMA STAR 63 – najviac basic, ale používam ho mále, hlavne pri (bracketingu) fotení interiérov/exteriérov


Ale očividne by som si mala zadovážiť aj mini tripod, lebo potom to vyzerá takto.

Toto je výbava , ktorú používam najčastejšie. 🙂 Ak vás zaujíma niečo podrobnejšie, napíšte mi do komentárov nižšie. Dúfam, že to malo aspoň trošku hlavu a pätu. 🙂