Chorvátsko 2020 - Diana Cermakova

Diana Cermakova

Ísť či neísť do Chorvátska v roku 2020 počas Covidu-19?

Ak vás svet nikdy neťahal, tak super! Ak je ale cestovanie vašou súčasťou a posledné mesiace čakáte na moment, kedy otvoria hranice a zodpovednosť nechajú na vás, tak ja hlasujem za ísť, ale uvedomelo a individuálne. Takto sme to urobili my.

  1. Vybrali sme si lokalitu, ktorá mala čo najnižšie čísla. V súčasnostni je na tom najhoršie okolie Splitu, Záhrebu, Zadaru, Dubrovníka, Osijeku. Istria, kde sme boli my je druhá najbezpečnejšia župa. Keď sme boli na mieste, hlásila 2 prípady.
  2. Išli sme vlastným autom.
  3. Prenajali sme si samostatný domček a neprichádzali do styku s inými ľuďmi. (Teraz za polovičnú cenu)
  4. Na večeru sme sa snažili chodiť trošku skôr, aby sme sa vyhli plným reštauráciám, poprípade sme si vybrali stôl ďalej od ľudí.
  5. Chorváti nenosili rúška, my sme si ich dávali aspoň v supermarkete.
  6. Kvôli bazénu sme na plážach veľa času nestrávili, vždy sa dá ale nájsť miestečko bez ľudí aj tam. Možno budete musieť prejsť trošku ďalej.

Celé to prináša aj veľa výhod, lebo miesta inak preplnené turistami tu teraz môžu byť iba pre vás, ceny sú nižšie, krajina autentickejšia. Hlavne si to všetko nezabudnite užívať, lebo inak by to nemalo zmysel. 🙂

Tu je pár miest, ktoré sa nám v Istrii zapáčili a jedlá, ktoré nám zachutili 🙂

FAŽANA

Podľa mňa celkom podceňovanú Fažanu by sme pravdepodobne vôbec neobjavili, ak by sme nebývali 5minút od nej. Dobré jedlo, prístup k moru, príjemná atmosféra, pomenej turistov.

La Bodega, Fažana

Veľmi príjemná Tapas reštaurácia, povedala by som že najlepšie hodnotená v meste a myslím, že aj v širšom okolí.Navštívili sme ju neraz, vyskúšali väčšinu menu, ak by som si mala vybrať teraz, vynechám hlavné jedlá a ochutnám „iba“ všetky tapas.

PULA, Koloseum

Koloseum v Pule je šieste najväčšie na svete a tým, že sme v ňom boli skoro sami, tak som si ho užila oveľa viac ako to rímske. Vstupné 5€. 🙂

 

Lighting Giants, osvetlené žeriavy

V roku 2014 sa tieto funkčné obrovské žeriavy v Pule zmenili na atrakciu. Každý večer sa na 15 minút premenia na farebnú svetelnú šou, ktorá ale počas našej návštevy nenastala. Predpokladám, že sa kvôli súčasnej situácii a nedostatku turistov odohráva iba počas víkendov/v sobotu.

HOOK & COOK, PULA – STREET SEA FOOD

Milujeme street food, milujeme sea food, takže street sea food znelo ako keby sme ho vymysleli. Môj burger s tuniakovým steakom bol fenomenálny, hotdog štipľavejší, o to vraj zaujímavejší. Všetko v sépiovom pečive, z čerstvých, lokálnych rýb s výhľadom na historické uličky Puli a cenovo rovnako/menej ako v Bratislave.

RAŠA, najmladšie mestečko Istrie, Mussoliniho vzor urbanizácie

Ak je vaša polovička architekt, tak must see! 😀

Vrchol horského masívu Učka

Výhľad z vrcholu Vojak(1396mnm) je jeden z najpôsobivejších v Chorvátsku, lebo nikde vôkoľ niet vyššieho, ktorý by výhľadu bránil. V jasné dni môžete vidieť až Taliansko. Cesta z parkoviska je strmá a trvá viac ako 4hodiny, najkratšia 2hodiny. My sme v ten deň mali v pláne celkom slušné množstvo spotov, tak sme sa hore aj napriek zákazu vyviezli autom. Mali sme šťastie a nestretli nikoho, komu by to prekážalo.


ZARECKI KROV WATERFALL, vodopád pri mestečku Pazin

Príjemné osvieženie, ideálna výška na skákanie do vody. 🙂

 

PAZIN, ZIP LINE

Zip line ponad Pazinský kaňon sa obvykle usporadúva v skupinách. Prevádzkovatelia nám povedali, že po minulé roky by sa nám nemohlo stať, že sa tu ocitneme sami, tak ako teraz.

 

 

MOTOVUN, mestečko na kopci

Slnkom zaliate mestečko Motovun strechami a maľebnými poliami v okolí pripomínalo Toskánsko. Celá Istria je bohatá na hľuzovky, ale v Motovune je priam nemožné vyhnúť sa im. Skúsili sme teda celé degustačné menu od syrového taniera s nasekanými hľuzovkami, cez celerovú krémovú polievku, až po pizzu a aj keď ich chuť je ťažko opísateľná, môžem povedať, že šmrnc dodajú snáď hocičomu.  Okrem nich je Istria známa aj olivovým olejom a vínom. A najlepšie spravíte, ak si toto všetko vychutnáte v jednej z početných terasových reštaurácií na samom vrchole mesta.

ROVINJ

Najznámejšie mesto Istrie asi nemusím nikomu predstavovať. Historické uličky, romantické západy slnka, obchodíky s umením, predražené všetko, ale stojí to zato. O to lepšie, keď vám pouličný umelec pri večeri úplne padne do nôty hudbou a vy by ste so zavretými očami uverili, že reálne počúvate Bowieho, Niela Younga či Eddieho Veddra.

VRSAR, rybárske mestečko

Do Vrsaru sa moja rodina vracia každé leto, tak som ho nechcela vynechať ani tentoraz. Možno preto, že viem, ako vyzerá na vrchole sezóny, tak ma deprimovalo vidieť ho skoro prázdne a s väčšinou reštaurácií zatvorených.

VODNJAN

Vo Vodnjane sme bývali a aj keď nie je mestečkom prímorským, tak bol výborným východiskovým bodom. Presvedčilo nás hlavne ubytovanie.

HOUSE MONDRIAN

Náš domáci, inšpirovaný holandským maliarom Pietom Mondriaanom ho postavil vlastnými rukami. My sme v ňom oslávili Lukášove narodeniny a splnili si detský nafukovačkový sen.

PREDJAMSKÝ HRAD, Slovinsko

Počas cesty domov sme ešte v Slovinsku neplánovane odbočili na Predjamský hrad, ktorý je zasadený v ústi jaskyne. Na prehliadku sme nemali dosť času, tak sme sa len naobedovali s týmto výhľadom a pokračovali v ceste. Odporúčam navštíviť spolu s Jaskyňou Postojna, ktorá sa nachádza neďaleko.

Back to portfolio